Przy jakich czynnościach wykorzystywany jest ciągnik komunalny?

Maszyny wykorzystywane przy świadczeniu usług w obrębie miasta lub gminy cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród przedstawicieli samorządów, jak i właścicieli firm prywatnych. Tego rodzaju sprzęt znacznie ułatwia i przyspiesza realizację zadań. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupu ciągnika oraz jak można sfinansować taki zakup.

Rodzaje maszyn rolniczych

Zdecydowanej większości osób ciągniki kojarzą się głównie z gospodarstwem rolnym, gdzie tego typu sprzęt jest szeroko wykorzystywany. Okazuje się jednak, że producenci proponują wiele innych modeli, m.in. ciągniki sadownicze, komunalne, leśne czy transportowe. Wszystkie różnią się parametrami technicznymi, a także rozmiarem czy przeznaczeniem. Najważniejsze, aby przed zakupem dokładnie określić cel wykorzystania traktora. 

Zastosowanie ciągnika komunalnego

Wybór odpowiedniej maszyny jest niezwykle ważny, ponieważ sprzęt pracuje przez cały rok, dlatego tak istotna jest moc silnika, bezawaryjność oraz ekonomiczne użytkowanie. Ciągnik komunalny jest wykorzystywany podczas takich prac jak m.in.:

  • koszenie miejskich i wiejskich terenów zielonych,
  • odśnieżanie dróg, chodników i ścieżek rowerowych wraz z usuwaniem niebezpiecznych oblodzeń,
  • utrzymywanie czystości na obiektach sportowych i rekreacyjnych,
  • wywóz odpadów komunalnych (z zastosowaniem dodatkowej naczepy typu hakowiec),
  • inne usługi porządkowe w obrębie miasta lub gminy.

Jak sfinansować zakup maszyny rolniczej?

Firmy dbające o porządek w mieście mogą zdecydować się na kupno ciągnika z rynku wtórnego w niższej cenie lub podjęcie współpracy bezpośrednio z producentem czy autoryzowanym dealerem tego typu urządzeń. Nowe maszyny można sfinansować poprzez wzięcie kredytu czy leasingu. W przypadku ograniczonych funduszy warto również zainteresować się dotacjami oraz rządowymi dopłatami.