Poznaj 3 główne zalety gąsienic na opony!

Choć ciągniki i inne pojazdy rolnicze (i nie tylko) zwykle poruszają się na kołach, to jest wiele sytuacji, gdy wykorzystuje się układ gąsienicowy. Stosowane m.in. na opony gąsienice mają szereg trudnych do przecenienia w określonych okolicznościach zalet. Jakie korzyści płyną z ich stosowania? Przekonaj się o tym teraz!

1. Mają mniejszy wpływ na strukturę podłoża

Choć początkowo może to wydać się zaskakujące, w rzeczywistości napęd gąsienicowy ma dużo mniejszy wpływ na powierzchnię, po której poruszają się  wyposażone w niego maszyny niż tradycyjne koła. Dlaczego? Przede wszystkim masa pojazdu zostaje rozłożona równomiernie. Przy układzie kołowym z kolei nacisk ten jest bardziej punktowy, co mocniej wpływa na ubicie gleby czy niszczenie ściółki leśnej. Z tego powodu m.in. gąsienice na opony są często wykorzystywane przy wzrastających plonach – istnieje wtedy mniejsze ryzyko ich uszkodzenia.

2. Zapewniają dobrą przyczepność na grząskim gruncie

Na grząskim czy podmokłym terenie lub miękkiej glebie koła mają tendencję do zakopywania się. Przy układzie gąsienicowym ryzyko to spada do minimum. Wynika to z większej powierzchni oddziaływania na nawierzchnię, co sprawia, że maszyna dużo mniej się ślizga. Łatwiej więc poradzi sobie na luźnym czy wilgotnym gruncie, także przy podjeżdżaniu na wzniesienie.

3. Ekonomiczna eksploatacja

Mniejsza tendencja do ślizgania się ma jeszcze jedną, istotną zaletę. Dzięki temu sprzęt spala dużo mniej paliwa w przeliczeniu na 1 hektar. To z kolei oznacza realne oszczędności podczas prac na polu.

Dowiedz się więcej o gąsienicach na opony!

To tylko część korzyści, jakie niosą ze sobą gąsienice na opony. Nic dziwnego zatem, że cieszą się one niemałą popularnością. Z jednej strony są bezpieczniejsze dla plonów i gleby rolnej, z drugiej – ułatwiają pracę i czynią ją bardziej ekonomiczną. Chcesz dowiedzieć się więcej o ich zaletach? Udaj się do sklepu ze sprzętem dla rolników!