Pielęgnacja skóry twarzy o specjalnych potrzebach — na co postawić?

Większość kobiet stara się dbać o swój wygląd między innymi poprzez stosowanie kosmetyków. Najwięcej uwagi zwykle poświęca się twarzy, bo to ona jest najmocniej narażona na wpływ szkodliwych czynników, w dodatku nieustannie. Jak zadbać o szczególne potrzeby skóry, na przykład, gdy jest bardzo wrażliwa albo wykazuje oznaki starzenia? Sprawdź!

Ochrona skóry to podstawa

Nawet cera określana jako normalna, bez skłonności do występowania poważniejszych problemów, nie jest całkiem wolna od zagrożeń. Skórze twarzy zaszkodzić może wiele czynników, na czele z nieodpowiednią dbałością (lub jej brakiem). Pielęgnacja twarzy musi być dopasowana do rodzaju skóry, wieku, a także aktualnych potrzeb. W przypadku, gdy ma się cerę wrażliwą, trzeba uważać między innymi na jej wysuszenie, a także podrażnienie mechaniczne. Co może do tego doprowadzić? Choćby silne pocieranie podczas demakijażu — by go uniknąć, można wybierać kosmetyki do stosowania z wodą, a nie z wacikami. Niepolecane jest też wykonywanie peelingów mechanicznych, czyli z trącymi drobinkami. Lepszym wyborem są preparaty enzymatyczne, rozpuszczające martwe komórki.

Ochrona przeciwsłoneczna

Wiele osób lubi mieć opaloną skórę, gdyż jest ona postrzegana jako atrakcyjna. Nie przeszkadza im nawet kilka piegów na nosie. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie słoneczne ma najgorszy wpływ na skórę spośród wszystkich czynników. Może powodować nowotwory, poza tym wysusza skórę, przyspiesza jej starzenie się (fotostarzenie) oraz powoduje przebarwienia. Chcąc chronić się przed tym szkodliwym wpływem, mając bardzo bladą karnację i skłonność do poparzeń lub występowania plam, warto sięgnąć po preparat z wysokim faktorem. Może to być nawet krem do twarzy SPF50, który powinien być stosowany — uwaga! — nie tylko podczas plażowania. Ochrona przeciwsłoneczna potrzebna jest zawsze, przez cały rok, co ciekawe, również w pochmurne dni.

Ważne zapobieganie starzeniu

Nawilżając swoją skórę i chroniąc ją przed szkodliwym wpływem słońca, można zachować jej młodzieńczy wygląd przez długi czas. Oczywiście warto też wdrożyć inne niż zewnętrzna pielęgnacja działania, m.in. dbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku, unikać używek i stresu, dobrze się odżywiać oraz pić dużo płynów. To wszystko w połączeniu z dobrymi kosmetykami pozwoli zachować cerę w świetnej kondycji.