Kuchenka gazowa czy indukcyjna która bardziej się opłaca?

Szukasz opłacalnych rozwiązań do swojej kuchni? Sprawdź, co się bardziej opłaca: indukcja czy gaz? Z tego artykułu dowiesz się, czym kierować się przy wyborze sprzętów. Poznaj sposoby na zaoszczędzenie przy wyposażaniu swojego domu.

Płyta indukcyjna czy gazowa?

W sklepach znajduje się wiele urządzeń kuchennych i zdecydowanie się na jeden model jest sporym wyzwaniem. Wszystkie produkty wydają się eleganckie, modne i funkcjonalne. Jest jednak jedno kryterium, które może szczególnie pomóc w selekcji sprzętów. Warto zwrócić uwagę na koszty zakupu i użytkowania. Czy bardziej opłaca się płyta indukcyjna, czy gazowa? W trakcie rozważania należy przemyśleć:

  • cenę urządzenia w sklepie,
  • koszty montażu,
  • zużycie energii elektrycznej i gazu,
  • swój styl gotowania.

Każdy użytkownik ma nieco inne potrzeby. Temat można przeanalizować z dwóch perspektyw.

Kuchenki gazowe

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań najchętniej spoglądają na tradycyjne palniki gazowe. Ich użycie jest bardzo proste, a regulacja wielkości płomienia nikomu nie sprawia problemu. Ponadto zakup takiego urządzenia jest możliwy w korzystnej cenie. Ciekawym przykładem jest wolnostojąca kuchenka Amica. Żeliwne ruszty wyróżniają się dużą stabilnością, a konstrukcja prezentuje się nowocześnie. Należy wziąć pod uwagę koszt przyłącza gazowego lub stosowanie wymiennej butli. Sporą oszczędnością jest brak konieczności tworzenia specjalnej zabudowy.

Płyta indukcyjna

Bardziej nowoczesne rozwiązania opierają się na indukcji elektromagnetycznej. Urządzenia wykorzystujące tę technologię są energooszczędne i szybko się nagrzewają. Działają punktowo. Konieczne jest stosowanie naczyń wykonanych z odpowiednich materiałów. Każda płyta indukcyjna koszty miesięczne generuje w zależności od częstotliwości wykorzystywania sprzętu oraz poboru mocy. Warto spytać sprzedawcę o parametry określonego produktu. Samo urządzenie kosztuje średnio od 1000 do 1500 złotych. Ze względu na właściwości energooszczędne ta inwestycja się opłaca. Sprzęt może być bezpieczniejszy w przypadku rodzin z małymi dziećmi, które często są ciekawskie i dotykają różnych przedmiotów w kuchni.

Indukcja a gaz

Każda technologia ma swoje wady i zalety. Indukcja a gaz – co jest lepsze? To, co pasuje do Twojego trybu życia i budżetu. Jeśli masz malutkie dzieci i boisz się ryzyka oparzenia przy palnikach gazowych, wybierz płytę, która ich nie zawiera. Jeżeli zależy Ci na tanim urządzeniu do pieczenia, podgrzewania i gotowania potraw, wybierz tradycyjne kuchenki wolnostojące z elektrycznym piekarnikiem. Zwróć uwagę na to, że każda płyta indukcyjna pobór prądu kształtuje na nieco innym poziomie. Dużo zależy od dodatkowych funkcjonalności, takich jak wbudowany timer i kontrola ciepła resztkowego. Praktycznym rozwiązaniem jest wbudowana  kontrola rodzicielska.

Płyty gazowe i indukcyjne

Gotowanie może sprawiać Ci dużą przyjemność i mało kosztować. Wybierz sprzęt, który bardziej Ci się opłaca. Pamiętaj, że koszty nie kończą się na zakupie. Do budżetu musisz wliczyć cenę podłączenia urządzenia, pobór energii i ewentualną inwestycję w dodatkowe wyposażenie.