Gąsienice i łańcuchy na opony – kiedy z nich korzystać?

W pewnych okolicznościach koła w maszynach rolniczych, leśnych i wielu innych stanowią rozwiązanie niewystarczające. Niekiedy lepsze są łańcuchy i gąsienice, np. zakładane na opony. Kiedy warto w nie zainwestować i dlaczego? Jeśli szukasz informacji na ten temat – już teraz przeczytaj poniższy artykuł.

Do pracy w lesie

Ściółka i błoto skutecznie uniemożliwiają sprawne poruszanie się standardowymi pojazdami kołowymi. Dlatego wiele maszyn pracujących w lesie wykorzystuje łańcuchy lub gąsienice na opony . Mają one szereg zalet. Z jednej strony, nawet jeśli trzeba przejechać po grząskim, lekko podmokłym terenie, sprzęt wyposażony w nie łatwiej sobie poradzi. Z drugiej – dzięki równomiernemu rozkładowi masy pojazdu, dochodzi do mniejszych zniszczeń w podszyciu lasu niż w przypadku zastosowania układu kołowego.

Praca na grząskim polu

Po ulewnych deszczach nierzadko zdarza się, że pola stają się wyjątkowo grząskie. Może to utrudnić lub nawet uniemożliwić prace. Dlatego w rolnictwie niejednokrotnie zamiast kół, stosuje się napęd gąsienicowy. To także dobry wybór na jazdę po miękkich glebach. Z drugiej strony gąsienice na opony używane są również przy pracy na wzrastających uprawach. Przyczyną jest ponownie równomierny rozkład masy, co sprawia, że dużo mniej roślin ulega uszkodzeniu.

Na placu budowy

W grząskim piachu, służącym np. do wyrównania terenu, maszyny kołowe łatwo ulegają zapadnięciu. Dlatego w wielu przypadkach stosuje się sprzęt z napędem gąsienicowym. Nie tylko mniej narusza on strukturę gruntu, ale i dużo łatwiej porusza się po takim podłożu.

Jakie gąsienice wybrać?

Pozostaje jeszcze dobór odpowiednich produktów do określonych potrzeb. Uwzględnić trzeba zarówno cel użycia, jak i sprzęt, jakim się dysponuje. Przy zakupie gąsienic czy łańcuchów na opony warto poprosić sprzedawcę o poradę w dobrym sklepie ze sprzętem dla rolników czy branży leśnej. Wtedy na pewno wybierzesz stosowne produkty.