Czapki dla dzieci — potrzebne czy nie?

Posiadanie potomstwa i sprawowanie nad nim właściwej opieki wiąże się z koniecznością zakupienia wielu produktów, a jednymi z ważniejszych są ubranka. Do tej kategorii artykułów należą też czapki. Sprawdź, czy jest to na pewno niezbędny element dziecięcej wyprawki, a także garderoby starszej pociechy.

Czy dzieci potrzebują czapek?

Można byłoby się nad tym zastanawiać zwłaszcza w przypadku, gdy nie opuszczają domu, wiadomo zaś, że mając małe dziecko w domu, każdy musi zadbać o wysoką temperaturę otoczenia. Warto jednak pamiętać, że maluchy są znacznie wrażliwsze na chłód niż ludzie dorośli, może im być więc zimno nawet wtedy, gdy rodzicom jest gorąco. Jest to prawdopodobne tym bardziej że niemowlęta pozostają na ogół w bezruchu, a co więcej, mają niewiele włosów lub nie posiadają ich wcale. Poza tym trzeba pamiętać, że przez głowę ucieka kilkanaście procent ciepła ciała, a w przypadku maleństwa jest to dużo. Bardzo istotny jest też fakt, że uczucie zimna w głowę istotnie obniża komfort termiczny i ogólny. Mając to wszystko na uwadze, należy stwierdzić, że niemowlęta mogą potrzebować nakryć nawet w domu. Podczas wychodzenia na zewnątrz czapki dla dzieci są zaś niezbędne!

Czapki na różne temperatury

Dorośli zwykle rozglądają się za nakryciem głowy kiedy odczuwalna temperatura jest naprawdę niska, w przypadku dzieci jednak wygląda to zupełnie inaczej. W dziecięcej garderobie muszą znaleźć się różne czapki — grubsze i cieplejsze na mroźne dni, cieńsze na okres przejściowy, a także przeznaczone do noszenia w ciepłe miesiące. Nawet wiosną i latem we znaki może dawać się chłód, odczuwany przez malucha. Poza tym trzeba pamiętać o niezwykle istotnej ochronie przed słońcem i udarem słonecznym. W praktyce oznacza to, że dzieci, nawet do kilku lat, potrzebują czapek praktycznie nieprzerwanie — oczywiście przede wszystkim podczas przebywania na zewnątrz.

Dobre nakrycie głowy ważne dla komfortu

Chcąc mieć pewność, że odpowiednio zadba się o komfort termiczny i zdrowie malucha, trzeba też dobrać nakrycie głowy, które będzie chętnie nosić. Musi to być produkt wygodny i przyjemny w dotyku.