Co to jest pinpad i jak działa?

Wykorzystywanie terminali płatniczych w sklepach i przedsiębiorstwach usługowych stało się normą. Co więcej – nawet prawo wymaga od wielu podmiotów wdrożenia płatności bezgotówkowych. Dla małych firm przyjazne rozwiązanie stanowi pewne niewielkie akcesorium – pinpad. Czym ono jest i jak działa? Dowiedz się więcej z artykułu poniżej.

Czym jest pinpad?

Jest to niewielkie urządzenie, wyposażone w klawiaturę i ekran, na którym wyświetla się kwota transakcji. Można połączyć je z terminalem lub bezpośrednio z kasą. Z jego pomocą klient dyskretnie wpisze PIN i sprawdzi poprawność kwoty. Wyróżnia się szereg modeli tych akcesoriów. Część z nich pozwala tylko na płatności zbliżeniowe. Inne zaś wyposażone są dodatkowo w slot pozwalający na odczytanie danych z chipa.

Niewątpliwą zaletą tego sprzętu są jego niewielkie gabaryty. Z jednej strony bowiem pozwala to lepiej chronić się przed podejrzeniem przez osoby postronne PIN-u, a z drugiej – zajmuje on niewiele miejsca na blacie. Co więcej – dzięki połączeniu przez port USB, nie wymaga dodatkowego zasilania, co z kolei oznacza mniej kabli.

Jak działa to urządzenie?

Jak wspomniano wyżej – pinpady mogą działać samodzielnie z kasą (w tym z systemem online). Łączą się z nimi przez port USB. Takie rozwiązanie ma jedną zasadniczą zaletę – eliminuje ewentualny błąd kasjera podczas przepisywania kwoty, gdyż ta przesyłana jest bezpośrednio do samej przystawki. Z drugiej strony, jeśli podpięto je do terminala, to pozwala sprawdzić klientowi poprawność danych i dopiero wtedy dokonać płatności.

Urządzenia te wyposażono w złożone systemy szyfrowania, w tym m.in. algorytm 3DES. Dzięki temu dane wprowadzane podczas zatwierdzania operacji są znakomicie chronione. Po zakończeniu jej zaś akcesorium usuwa wszelkie informacje z karty klienta, co chroni je przed przejęciem.

Wybierz sprzęt od sprawdzonego dostawcy

Nowoczesny pinpad to świetne rozwiązanie w szczególności dla małych firm. Urządzenia te współpracują z licznymi systemami kasowymi, dzięki czemu ich integracja jest bardzo prosta. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem ich u siebie – pamiętaj, by wybierać sprzęt renomowanych firm. Znajdziesz je u sprawdzonych dostawców.