Ciągniki sadownicze — czym kierować się przy wyborze?

Właściciele sporych sadów oraz winiarni mają do wyboru różne pojazdy i maszyny, które znacznie ułatwiają ich codzienną pracę. Najważniejsze, aby podczas zakupu kierować się wielkością posiadanego gospodarstwa oraz rodzajem upraw, a także indywidualnymi potrzebami. Sprawdź, na co jeszcze zwracać uwagę podczas doboru sprzętu.

Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?

Zdecydowana większość osób kieruje się przede wszystkim wygodą użytkowania zamawianego sprzętu oraz łatwością jazdy  pomiędzy drzewami i krzewami. Dobrze więc umówić się z producentem na próbny przejazd w celu oceny efektywności maszyny. Ciągniki sadownicze powinny charakteryzować się przede wszystkim:

  • przestrzenną kabiną z panoramicznym widokiem,
  • dużą mocą silnika,
  • bezawaryjnym działaniem,
  • łatwością zmieniania kierunku,
  • niewielkim gabarytem z wąskim rozstawem kół oraz brakiem wystających elementów, które mogłyby uszkodzić drzewa i krzewy,
  • niską emisją spalin.

Nowy czy używany sprzęt?

Klienci mogą zakupić nowe maszyny bezpośrednio od producenta, co oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami, jednak należy pamiętać, że zawsze istnieje opcja skorzystania z kredytu,  leasingu czy dotacji. W takim przypadku sprzęt jest również objęty serwisem i gwarancją. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób wybiera ciągniki pochodzące z rynku wtórnego. Należy jednak dokładnie sprawdzić stan techniczny urządzenia, pochodzenie oraz przebieg i sposób dotychczasowego wykorzystania. 

Najpopularniejsze modele ciągników

Poza opisanym wyżej sprzętem, wykorzystywanym w sadach oraz winiarniach, producenci proponują wiele innych modeli o szerokim zastosowaniu. Można wymienić m.in. ciągnik komunalny , rolniczy (uniwersalny lub specjalistyczny), leśny (forwarder, harwarder czy skider), pancerny — przeznaczony do ewakuacji oraz samochodowy (m.in. transportowy, siodłowy).