Przydomowa oczyszczalnia ścieków — czy to się opłaca?
Niezbyt dobra sytuacja ekonomiczna kraju powoduje, że wiele osób szuka w codziennym życiu oszczędności, pragnąc na przykład zmniejszyć koszty eksploatacji swoich domów. Jak to zrobić w kwestii pozbywania się ścieków? Czy przydomowa oczyszczalnia będzie rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż na przykład szambo? Sprawdź!
Niezależność i brak opłat
Na budowę szamba zwykle decydują się osoby niemające możliwości podłączenia swojego domostwa do miejskiej czy gminnej sieci kanalizacji — a przynajmniej tak się wydaje. Okazuje się jednak, że często jest to opcja wybierana także przez tych inwestorów, którzy nie chcą ponosić stałych opłat, a przy tym obawiać się o ich ciągły wzrost. Warto jednakze wiedzieć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem jeszcze bardziej opłacalnym. Budowa szamba to spora inwestycja, a przy tym trzeba ponosić koszty usług asenizacyjnych. W przypadku posiadania oczyszczalni nie trzeba wzywać do jej obsługi żadnych fachowców, jest to zatem jednorazowa inwestycja.
Ważna oszczędność wody
Wielką zaletą, jaką odznacza sięoczyszczalnia biologiczna, jest też możliwość korzystania z oczyszczonej w niej wody. System unieszkodliwia nawet 90% toksycznych substancji, odzyskana woda świetnie zatem nadaje się na przykład do podlewania ogrodu. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, wygodniejsze niż łapanie deszczówki, której w okresach suszy może po prostu nie być (bądź może szybko się psuć), a także związane z oszczędnościami. Użytkowanie wody odzyskanej zmniejsza bowiem zużycie bieżącej. Jeśli zaś nie chce się jej spożytkować, można wypuścić ją do gruntu lub cieku wodnego (nie zaszkodzi przyrodzie), bez konieczności fachowego i kosztownego wypompowywania.
Idealne rozwiązanie dla oszczędnych
Zapoznając się z cechami takich systemów, łatwo uznać, że są one faktycznie bardzo opłacalne. W dodatku najlepsi producenci udzielają wieloletniej gwarancji na swoje wyroby.