Pończochy uciskowe – rozwiązanie na problemy krążeniowe
Pojawiające się nieestetyczne żylaki czy pajączki, dokuczająca opuchlizna albo uczucie tzw. ciężkich nóg świadczą zazwyczaj o problemach z układem krążeniowym. Dotykają one przede wszystkim kobiet, w tym także nierzadko w okresie ciąży. Dowiedz się, jak przy takich dolegliwościach mogą pomóc wyroby kompresyjne?
Jak działają pończochy uciskowe?
Dla osób, które cierpią na powyższe dolegliwości lub są po specjalistycznych zabiegach i chcą uchronić się przed nawrotem tych problemów, rozwiązaniem są produkty ortopedyczne. Jaką funkcję spełnia pończocha uciskowa? Tego typu produkt przede wszystkim wykonany jest z odpowiedniego materiału o włóknach ze specjalnym splotem. Celem jego noszenia jest kompresoterapia, czyli leczenie polegające na wywoływaniu ucisku na powierzchnię nóg. Umożliwia to wchłanianie się obrzęków, a jednocześnie zapobiega powstaniu nowych. Zakładanie tego rodzaju wyrobów ortopedycznych pozwala na wyregulowanie cyrkulacji żylnej. W jaki sposób? Ucisk zastosowany dzięki elastycznym materiałom wpływa na:
- zmniejszenie średnicy żył,
- zamykanie zastawek
- redukcję ilości krwi, która wcześniej cofała się do kończyn dolnych.
Aby te wyroby kompresyjne spełniały swoją funkcję, przede wszystkim muszą dobrze przylegać do ciała.
Jak zakładać pończochy uciskowe?
Mimo iż początkowo ich zakładanie może być trochę kłopotliwe, z czasem dochodzi się do wprawy. Te wyroby kompresyjne należy wkładać rano, przed wstaniem z łóżka, zanim na kończynach utworzą się obrzęki. Wszelkie powstałe w trakcie zakładania fałdy trzeba wygładzić. Z kolei zsuwanie pończoch uciskowych najlepiej zacząć od przesunięcia w dół paska silikonowego. Potem wystarczy zrolować materiał i przeciągnąć go przez stopę.
Postaw na profilaktykę – noś pończochy uciskowe na co dzień!
Noszenie na co dzień wyrobów kompresyjnych może Ci pomóc zminimalizować już zaistniałe objawy związane z nieprawidłowo działającym układem krążenia. Warto je także stosować profilaktycznie, aby uniknąć problemów z żylakami, opuchlizną itp., zwłaszcza podczas długotrwałego siedzenia w pracy czy w podróży.